آبان, 1401 بدون نظر

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان:

یک ضلع توسعه اقتصادی نیروی کار است

 گردهمایی بزرگ شاغلین و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در محل خانه کارگر اصفهان بمناسبت گرامیداشت 29 آبانماه سالروز تصویب قانون کار برگزار شد 

 در این جلسه دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان گفت: زنگ خطر اقتصادی خانواده تامین اجتماعی به صدا در آمده، چراکه حقوق دریافتی شان با هزینه های زندگی شان کاملا متفاوت است.

 به گزارش روابط عمومی خانه کارگر، حمیدرضا امینی در سالروز تصویب قانون کار در جمع جامعه کارگری اصفهان اظهار داشت: اصلاح قانون کار باید متضمن امنیت شغلی کارگران باشد و در حالیکه این قانون در سال 1369 به تصویب رسید، ولی متاسفانه طی دهه های گذشته آن را سلاخی کرده اند وکارگران امنیت شغلی ندارند.

 وی با اشاره به اینکه قانون کار به دوران مشروطیت برمی گردد افزود: قانون کار در هر کشوری بعد از قانون اساسی یکی از قوانین است، چراکه با امنیت و اقتصاد وقوانین اجتماعی سر و کار دارد.

 دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان اضافه کرد: جا دارد تشکل ها در زمینه ذات و طبیعت ناعادلانه رابطه کارگری و کارفرمایی وارد عمل شوند؛ زیرا ما برای عدالت و ایجاد حق به میدان آمدیم، اما بعد از تصویب قانون کار آب خوش از گلویمان پایین نرفته است.

 وی با بیان اینکه یک ضلع توسعه اقتصادی نیروی کار است تاکید کرد: در شرایط اقتصادی امروز یک کارگر اگر مریض نشود و اجاره ندهد و هزینه دانشگاه فرزند و بیماری نداشته باشد، با ده میلیون تومان در ماه درآمد هم نمی تواند به راحتی زندگی کند.

 امینی خاطرنشان کرد: 67 درصد جمعیت استان اصفهان تحت پوشش تامین اجتماهی هستند که زنگ خطر زندگی شان روشن شده و حقوق دریافتی شان با هزینه های روزمره و تورم موجود بسیار بسیار متفاوت است.

 وی یادآور شد: عده ای به دنبال حذف قانون کار هستند و از همین جا اعلام می کنیم با حذف این قانون مدینه فاضله درست نمی شود و عده ای دنبال سرگرم کردن ما هستنند.

 دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان اذعان داشت: ما در زمان کار، هزینه درمان خود را پرداخت کرده ایم و خواهان درمان مستقیم و داشتن بیمارستان به روز و مجهز هستیم، اما سال ها است ساخت بیمارستان میلاد ویژه بیمه شدگان تامین اجتماعی در اصفهان بلا تکلیف مانده است.

 رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کلانشهر اصفهان مطرح کرد:

 تعیین مزد منطقه ای استثمار نوین کارگران است

 رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کلانشهر اصفهان گفت: اخیرا اتاق بازرگانی و برخی از کارفرمایان نوکسیه و تازه به دوران رسیده بحث مزد منطقه ای را مطرح کردند که عملا نفی شورای عالی کار است.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، سید حسن هاشمی در سالروز تصویب قانون کار اظهار داشت: تعیین مزد منطقه ای، استثمار نوین کارگران است و شورای عالی کار و خانه کارگر نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت باشند.

 وی ادامه داد: کارفرمایان قانون تجارتی را پیاده سازی می کند که از صاحب کار و کارگر حمایت نمی کند؛ این درحالی است که مطالبات زیادی از جامعه کارگری و بازنشستگان تامین اجتماعی بر زمین مانده است.

 رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی کلانشهر اصفهان اضافه کرد: ابتدای سال و پس از مصوبه شورای عالی کار که قرار بود 38 درصد برای حداکثر بگیران و 54 درصد برای حداقل بگیران تامین اجتماعی اجرا کنند، اما تعلل در اجرای این قانون شیرینی افزایش حقوق را با تورم از بین برد.

 وی با اشاره به اینکه همچنان 25 درصد ازحقوق سال 99 را طلب کاریم تاکید کرد: قرار بود از اول فروردین 1400 25 درصد از همسان سازی را پرداخت کنند که انجام نشد.

 هاشمی تصریح کرد: در حالیکه سازمان تامین اجتماعی 90 هزار میلیارد تومان دریافت کرده بود، دولت سیزدهم لایحه مربوط به تامین اجتماعی را پس گرفت و از حقوق حقه ما درفاع نکرد؛ لایحه ای که برای دائمی شدن متناسب سازی بود و برای لشگری و کشوری انجام داد و همسان سازی بیمه شدگان تامین اجتماعی را انجام ندادند.

 وی تاکید کرد: جلوی همسان سازی حقوق ما را بستند و محدودمان کردند، ولی سگ هار تورم را رها کردند و کسی نیست مهارش کند.

 رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کلانشهر اصفهان خاطرنشان کرد: اگر قانون به درستی اجرا می شد و طبق آن سازمان همه ساله مطابق با هزینه زندگی، افزایش حقوق را اعمال می کرد که البته مکلف به انجام این کار است، مشکلی نداشتیم.

 وی اذعان داشت: خواسته ما رفع تبعیض بین صندوق های بازنشستگی و ساخت بیمارستان میلاد ویژه بیمه شدگان تامین اجتماعی اصفهان است.

 هاشمی با تاکید بر اینکه استانداری داریم که توفیق دیدارش را نداشتیم و با وجود ارسال سه نامه جهت ملاقات با ایشان برای طرح مشکلات مان جوابی دریافت نکرده ایم گفت: سه هزار میلیاردتومان بودجه برای بیمارستان میلاد تخصیص داده شد و مدیریت ارشد استان به عنوان متولی امور اصفهان پیگیر چرایی عدم ساخت این بیمارستان نشده است.

 وی خاطرنشان کرد: استان اصفهان 371هزار نفر بازنشسته دارد و ساخت بیمارستان میلاد نیاز واجب است.

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *